MŚ w skialpinizmie - podsumowanie

W ostatnim dniu startów na Mistrzostwach Świata w skialpinizmie (15 luty 2013r., Pelvoux, Francja) polska sztafeta w składzie: Klaudia Tasz, Anna Tybor, Anna Figura zajęła bardzo dobre, 5 miejsce. Przypomnijmy: na mistrzostwa stawiła się rekordowa ilość państw - 23. Przy takiej konkurencji piąte miejsce bardzo cieszy...

 


W pierwszych dniach Mistrzostw Świata rozegrany został sprint, czyli zminimalizowany do krytycznych rozmiarów wyścig na trasie o różnicy wzniesień ok. 80m; jeden podbieg na fokach (w tym odcinek na butach) i zjazd po ...bramkach, na których nie da się już nikogo wyprzedzić. Sprint nie jest konkurencją typową dla skialpinizmu, ale jest bardzo widowiskowy, więc ISMF (Międzynarodowa Federacja Skialpinizmu) na pewno z niej nie zrezygnuje. Zapowiedziano natomiast zmiany - zjazd w przyszłym sezonie ma być po muldach :)

Wynik Klaudii Tasz jest lepszy niż w zeszłym roku (drugi z Polek), ale 16 miejsce nie wystarczyło, żeby przejść do półfinału. Wygrała tradycyjnie Szwajcarka, Mireille Richard, ale zaskoczyła Amerykanka, Nina Silitch, która nie należy do młodych zawodniczek, a mimo to była o włos od zwycięstwa, ostatecznie zdobywając srebrny (historyczny, bo pierwszy dla Amerykanów) medal mistrzostw świata. Anna Figura jest 4 w seniorkach (przypomnijmy: w poprzednim roku była trzecia), ale jako "espoir" już półfinałowym czasem zapewniła sobie złoto w tej podkategorii.

Nie jestem sprinterką - śmieje się Klaudia - i osobiście potrzebuję więcej czasu na rozkręcenie się na trasie, więc czekam na kolejne starty, które już pojutrze: bieg indywidualny, który jest najcenniejszy bo oddaje to, czym naprawdę jest skialpinizm, a w dniu kolejnym vertical, czyli wyścig tylko pod górę (na jednym podejściu) i uważam, że tu może być ciekawie - mówi aktualna mistrzyni Polski w skialpinizmie.

Kolejne wyniki Klaudii Tasz: bieg indywidualny (26m), vertical (tylko pod górę, 26m) i sztafety (5 miejsce). Ostatni występ nie powtórzył sukcesu sprzed roku (4 m), ale jest dowodem, że Polska, przy wyśrubowanym poziomie międzynarodowym, jest w stanie wystawić mocne, równe zawodniczki. Tak trzymać! :)