Nysą dookoła ..Azji

Kto marzył kiedyś o czymś szalonym, ale nie miał czasu/odwagi/pieniędzy, żeby wdrożyć projekt do realizacji?

Tymczasem początkiem czerwca 2014 r. piątka młodych ludzi wyruszy na 10 miesięczną wyprawę dookoła Azji. Środkiem transportu będzie ...21-letnia Nysa! Na portalu Polak Potrafi, za drobne kwoty, młodzi podróżnicy oferują unikalne prezenty, które przywiozą z podróży. W ten sposób zbierają fundusze niezbędne na końcową adaptację Nyski. Można też wybrać opcję: "Dzięki, chcę tylko wesprzeć projekt!"

UWAGA! Projekt zostanie uruchomiony, jeśli uda się zebrać całą konieczną kwotę. W przeciwnym wypadku wpłacone pieniądze powrócą do właścicieli. Trzymajmy kciuki!

Pomysł niezwykłego wyjazdu zainspirowany został niebagatelnym wydarzeniem...

W 1969 roku Ryszard Szafirski, znany himalaista i alpinista, wyruszył w 4-osobowym gronie na przełomową wyprawę w powojennej historii polskiego himalaizmu. Wiele perypetii, rekonesans trasy do Pakistanu, zdobycie przeszło 7-tysięcznego szczytu Malubiting i rozpoznanie terenu przed planowaną na kolejne lata, poważną wyprawą narodową na niezwykle trudny Kunyang Chhish. Kawał pięknej, wzruszającej historii o dominacji Polaków w górach najwyższych. Będzie można o tym przeczytać w planowanej na wrzesień książce "Przeżyłem, więc wiem. Nieznane kulisy wysokogórskich wypraw" Ryszarda Szafirskiego i Klaudii Tasz. O tym już wkrótce :)

Więcej o współczesnym projekcie "dookoła Azji" na: www.nysateam.pl

 Fotografia z 1969 roku: słynna "Nysa" i trójka z czteroosobowego zespołu podczas postoju z Araratem w tle, Turcja. Od lewej: Roman Petrycki (operator filmowy, pracownik telewizji i jednocześnie lekarz wyprawy), Andrzej Kuś (imponujący poliglota), Andrzej Heinrich (legenda polskiego himalaizmu, której nie trzeba przedstawiać), a za aparatem fotograficznym Ryszard Szafirski (bohater i współautor książki "Przeżyłem, więc wiem").