Rekordowe Mistrzostwa Polski

Serce Tatr Wysokich było areną Mistrzostw Polski 2013 w skialpinizmie.

Dla Klaudii Tasz były to rekordowe mistrzostwa - zdobyła ten tytuł po raz czwarty (indywidualnie).

Żaden z polskich zawodników wcześniej takiej kolekcji medali nie miał!

 


- Zawody wiązały się dla mnie z dodatkowym obciążeniem, jakim był start w cięższym i mniej wygodnym sprzęcie treningowym. Nie miałam jednak wyboru, bo 2 dni przed zawodami złamała mi się narta z kompletu startowego. Wiązań w zawodniczych zestawach nie da się regulować. Nie mogłam po prostu wymienić nart i musiałam użyć całego, innego kompletu narty-buty. Oznaczało to dla mnie podwójną walkę; nie tylko z innymi zawodniczkami, ale i z samym sprzętem. Stare buty otarły mnie do krwi - wspomina aktualna Mistrzyni Polski, Klaudia Tasz.

Uroda trasy zawodów rekompensowała jednak wszelkie trudy: wiodła z Palenicy Białczańskiej (parking na drodze do Morskiego Oka), przez Wodogrzmoty Mickiewicza (tu rozpoczynał sie pomiar czasu), Dolinę Roztoki i Pięciu Stawów Polskich, Przełęcz Zawrat, a następnie zjazd na Halę Gąsienicową i podejście na Kasprowy Wierch, zjazd do Kuźnic.

- Najbardziej zaskakujący okazał się dla mnie odcinek na trasie zjazdowej w kotle Goryczkowym. Wjechałam na wyratrakowany odcinek z taką prędkością, że wydawało mi się, iż jadący tam w dół turyści raczej stoją, a nie jadą. Miałam jednak świadomość, że zmierzam po kolejny tytuł mistrzowski i jeden błąd może odebrać mi wszystko. Z tego powodu, jak w życiu, czasem trzeba zwolnić - podsumowuje Klaudia

Dużą sensacją tych zawodów był występ Moniki Góźdź, która w skialpinizmie pojawiła się po raz pierwszy w tym sezonie. Zajęła ona trzecie miejsce z kobiet, a ponieważ druga była Słowaczka, Simona Triznova, tym samym Monika zdobyła vice mistrzostwo Polski.

Serdecznie gratulujemy

Więcej w mediach m.in. na: www.polskatimes.pl
www.podhale-sport.pl
sport.interia.pl