Pierra Menta

W zawodach Pierra Menta (Arêches-Beaufort, Francja) Klaudia Tasz zajęła 7 miejsce, co daje najlepszy wynik w historii startów Polaków w tych zawodach, w kategorii seniorskiej.

Pierra Menta to najcięższe na świecie zawody w skialpinizmie. Rywalizacja trwa 4 dni i łącznie pokonuje się ok. 100km i 10 tys.m przewyższenia. Trasy słyną z mega trudnych zjazdów -
"Po powrocie do Zakopanego, zjazd z Kasprowego wprost do Gąsienicowej wydał mi się płaski" - śmieje się Klaudia, bo wiadomo, że płasko tam nie jest ani trochę :)


Tak wygląda trasa Pierra Menta z punktu widzenia zawodnika. Dzień 1: są tacy, co nie tylko startują, ale też mają czas nagrywać, montować i upubliczniać :)

Pierra Menta dzień 3 - Etap przez Grand Mont (2687m n.p.m.). Widać Klaudię i Magdę w czerwonych kostiumach :)


 

 

 

Tysiące KIBICóW zgromadzonych na szczycie Grand Mont (2687m n.p.m.!) sprawia, że Pierra Menta staje się w świętem skialpinistów. Start jest o 7:00, ale widzowie - żeby zdążyć przed zawodnikami - ruszają na szczyt po ciemku, przy świetle czołówek, ok. 4:00 rano!

Zobacz zabawę na szczycie i to, co można tam wynieść, by świętowało się lepiej :)

- Najbardziej zaskoczył mnie "bauer", który serwował gorące dania przyodziany w tradycyjny strój, a na nogach miał ... zawodnicze, ultra-lekkie buty do skialpinizmu. Musiałam to zmontować :) - mówi Klaudia Tasz